نصب و راه اندازی یکدستگاه مخزن کروی جهت ذخیره سازی VCM واحد CF مجتمع پتروشیمی بندر امام

نصب و راه اندازی یکدستگاه مخزن کروی جهت ذخیره سازی VCM واحد CF  مجتمع پتروشیمی بندر امام

شرکت پتروشیمی بندر امام در زمینی به مساحت حدود ۲۷۰ هکتار، در ضلع شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان به فاصله ۱۰۵ کیلومتری جنوب شرقی اهواز و ۸۴ کیلومتری شرق آبادان در شهرستان ماهشهر واقع شده است.
سهولت دسترسی به خوراک، سوخت و مواد اولیه، استفاده از امکانات جاده ای، شبکه راه آهن و حمل و نقل دریایی، وجود فرودگاه، دسترسی به آب مورد نیاز و همچنین کمک به توسعه و عمران استان خوزستان به عنوان یکی از دو قطب مهم صنعت پتروشیمی در کشور و مهمتر از همه ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از سوختن گازهای همراه نفت، از جمله ویژگی هایی است که انتخاب این مکان را توجیه می نماید.
شرکت پتروشیمی بندرامام در زمینه تولید انواع مواد شیمیایی، آروماتیک‌ها، پلیمرها و ال‌پی‌جی فعالیت می‌کند. این شرکت بزرگترین تولید کننده سه زنجیره الفین ها، آروماتیک ها و کلر آکالی در کشور ایران می باشد.
برخی از مهمترین تولیدات این شرکت عبارتند از؛ اتیلن، پروپیلن پلیمر گرید، پلی اتیلن سبک، پلی اتیلن سنگین، گاز مایع، پنتان به بالا، اتان، بنزین پیرولیز، ترکیبات چهار کربنه، سود سوزآور، اتیلن دی کلراید، وینیل کلراید منومر، لاستیک مصنوعی، پلی وینیل کلراید، بنزن، مخلوط زایلین‌ها، متیل ترسی بوتیل اتر و رافینیت.

پتروشیمی بندرامام یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین مجتمع های صنعتی و پتروشیمیایی کشور می باشد که تجهیزات و زیرساخت‌های آن دارای پیچیدگی ، قدمت و فرسودگی بسیار بالایی بودند و در همین راستا مدیریت شرکت در یک حرکت بی‌نظیر و با برنامه‌ریزی دقیق به منظور صیانت از تولید و حفاظت از منابع و تجهیزات ملی ، با پذیرفتن ریسک های احتمالی دست به یک اقدام جهادی و علمی زد و برنامه وسیع‌ترین نوسازی و بازسازی از بدو تاسیس شرکت تا به امروز را با مشارکت تمامی مدیران و کارکنان در سال گذشته آغاز کرد و با موفقیت به اتمام رساند.
پتروشیمی بندرامام در سه مرحله این تعمیرات اساسی را عملیاتی کرد که در آن ۱۱ واحد شرکت با بیش از یک میلیون نفر ساعت کار ، بازسازی شدند.
در این تعمیرات اساسی تعویض و تعمیر ۳۶۴ مورد خطوط فرآیندی با ریسک بالا بدلیل پوسیدگی به طول ۱۳ هزار و ۸۰۰ متر، رنگ آمیزی و عایق سرد ۱۵ هزار و ۲۹ متر مربع ، انجام بیش از ۸۶ هزار id جوش ، ۲۷۱ دستگاه مبدل حرارتی ، ۲۴۹ دستگاه ظروف تحت فشار و مخازن ذخیره ، ۳۹ دستگاه برج ، ۴۲ دستگاه کوره و راکتور ، یک‌هزار و ۸۷۹ دستگاه انواع شیرهای ایمنی و صنعتی ، ۲۱۵ دستگاه انواع پمپ ، ۳۳ دستگاه کمپرسور و توربین ، یک هزار و ۷۴۸ دستگاه تجهیزات برقی ، ۸۶ هزار و ۶۳۲ دستگاه تجهیزات ابزار دقیق با استفاده از استانداردها و دستورالعمل های مربوطه و با استفاده از توان داخلی مورد تعمیرات اساسی قرار گرفتند.

همچنین خط ۱۰ اینچ جدید از ایستگاه تقلیل فشار در کنار خط ۱۶ اینچ متصل که موجب تامین سوخت نیروگاه و بخشی از سوخت مورد نیاز بویلرها شد که این امر باعث صرفه جویی قابل ملاحظه در مصارف گاز LPG و گازوئیل داشته است.
تعویض سیستم کنترلی واحد الفین از ABB به AV با بروزترین سیستم کنترلی موجود در دنیا ، نصب تعداد ۱۱۵ مورد Tie-in برای اجرای پروژه های بسیار مهم در زمینه رفع تنگناهای فرآیندی مانند استفاده از خوراک ترکیبی استحصالی از توسعه محصول و پروژه های زیست محیطی ، انجام بیش از ۵ هزار مترمربع رنگ آمیزی دودکش ها و ریفراکتوری داخل آنها ، تعمیر و لایروبی کامل واحد آب دریا بیش از یک هزار و ۲۵۰ مترمکعب حوضچه ورودی از دیگر اقدامات شاخص در این تعمیرات اساسی بی‌نظیر بود.

با نگاه به بخشی از اقدامات انجام شده در این تعمیرات اساسی و پی بردن به عظمت زایدالوصف این حرکت عظیم ، می‌بایست به ظرفیت و توان متخصصان خود بالید و عملکرد نخبگان و جهادگران عرصه تولید را به یک معجزه صنعتی تشبیه کرد.